Kuriu vaikystės knygelę

Lazdijų mokykla – darželis „Vyturėlis“ laimėjo Lazdijų rajono savivaldybės remiamą projektą „Gabių ir talentingų vaikų ugdymo programa“.

Mūsų projekto tema – „Kuriu vaikystės knygelę“. Projekto tikslas – padėti vaikams atpažinti savo neeilinius kūrybinius gebėjimus, kad vaiko asmenybė taptų brandesnė, kūrybiškesnė, kad vaikai augtų savimi pasitikintys. Projekto dalyviaidailei, kūrybai gabūs mokiniai.

Projekto partneriai – Lazdijų viešoji biblioteka, Alytaus Dzūkijos pagrindinė mokykla, Lazdijų meno mokykla, Lazdijų krašto muziejus.

Vykdydami projektą, spalio 21 dieną mokiniai lankėsi karpinių parodoje. Parodoje mokiniai susitiko su menininke Lina Kabelkaite, kuri yra viena iš parodos dalyvių. Ji papasakojo apie bendraminčių grupės „Sėjinis“ veiklą. Jų darbai pristatomi ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Kai kurie karpiniai buvo be pavadinimo, mokiniams buvo skirta užduotis sugalvoti pavadinimus.

Lapkričio 4 dieną mokiniai lankėsi Lazdijų meno mokykloje. Čia juos pasitiko mokyklos direktorė Renata Mockevičienė, kuri papasakojo apie mokyklą, jos veiklą, pakvietė mokinius mokytis įvairių dalykų. Dailės skyriaus veiklą pristatė mokytoja metodininkė Ala Dumbliauskienė. Mokiniai aplankė dailės klasę, kurioje apžiūrėjo dailės darbų parodą. Jie daug sužinojo apie įvairias dailės technikas. Po to lankėsi keramikos klasėje, kurioje mokytoja supažindino su keramikos įrankiais, staklėmis, degimo krosnimi, glazūra. Apie savo dailės darbelius entuziastingai papasakojo Nedas Piličiauskas, kuris pats mokosi meno mokyklos dailės skyriuje.

Gruodžio 7 dieną mokiniai lankėsi Lazdijų krašto muziejuje. Jie dalyvavo edukacijoje „Slaptoji mokykla“. Edukaciją vedusi Simona Stenionienė vaikams papasakojo apie spaudos draudimo laikotarpį. Mokiniai sužinojo, kad po 1863–1864 m. sukilimo Rusijos imperijos valdžia uždraudė Lietuvoje spausdinti, į ją įvežti ir joje platinti lietuviškus leidinius lotyniškomis raidėmis. Edukacinio užsiėmimo metu vaikai išgirdo įdomų pasakojimą apie tų laikų mokyklas ir knygnešystę, sužinojo, kad garsiausias Lazdijų krašto knygnešys  buvo Jonas Kaluškevičius. Tačiau labiausiai mokiniams patiko rašyti žąsies plunksna. Ne vienas sakė, kad būtinai susiras kaime žąsies plunksną ir parodys savo tėvams, kaip gražiai išmoko rašyti.

2014 m. lapkričio 10 dieną prasidėjo 18-oji Šiaurės šalių bibliotekų savaitė. Ta proga mokiniai su mokytoja apsilankė Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriuje, kur vyko didžioji skaitymo balsu diena. Šią dieną visose Šiaurės ir jų kaimyninių šalių bibliotekose, mokyklose vyko  pasirinktos knygos skaitymai balsu.

2014-ųjų Šiaurės šalių bibliotekų savaitės tema-Troliai Šiaurėje. Bibliotekininkės Žana Černiauskienė ir Aldona Grečnienė papasakojo mokiniams apie šios savaitės tradicijas, diskutavo su mokiniais, kas tie troliai ir kokie jie. Pasirodo, mokiniai yra skaitę ne vieną knygelę apie šias mitines būtybes ir žino, kad trolių esama visokių: ir piktų,  ir nieko pikta nedarančių, ir kerštingų, ir mielai padedančių žmonėms. Susidomėję mokiniai klausėsi balsu skaitomos  ištraukos iš  knygos Tove Jansson „Pappan och havet“ („Tėtis ir jūra“) apie  trolių šeimyną, kuri palieka gimtąjį mumių slėnį ir plaukia gyventi į tolimą salą. Po mielo pabuvimo su knyga mokiniai aplankė Tove Jansson knygelių parodą.

Nuotaikingas skaitymas balsu sužadino mokinių susidomėjimą knyga, praplėtė jų akiratį. Tiems, kas nedalyvavo renginyje ir gal net nežino, kas yra troliai, siūlome paskaityti  Tove Jansson knygą „Tėtis ir jūra“.

Lapkričio 27 dieną Lazdijų viešojoje bibliotekoje mokiniai dalyvavo renginyje ,,Prozos ruduo/ Knygų mugė“. Renginio metu leidyklos ,,Knygynėlis“ atstovas pristatė vaikams knygas: ,,Lietuvos vaikų pasakos“ (septintoji knyga) ir ,,Trumpos pasakaitės“. Vaikams pasakojo, kaip yra kuriamos pasakos, kaip jos redaguojamos ir galiausiai spausdinamos spaustuvėje. Ragino vaikus kurti pasakas ir dalyvauti konkurse. Renginio pabaigoje pavaišino vaikus saldainiais. Knygų mugėje vaikai pirko įvairių knygelių, buvo pavaišinti pyragu. Į mokyklą grįžo kupini įspūdžių bei geros nuotaikos.

Mokiniams, kurie yra gabūs menui bei literatūrai, buvo pasiūlyti kūrybiniai konkursai temomis: „Mano vaikystė“, „Mano šeima“, „Mano svajonė“, „Mano augintinis“, „Mano laisvalaikis“.

Mokiniai noriai įsijungė į konkursą, nes paskatinimas už geriausius darbus labai rimtas – geriausi kūrybiniai darbai bus atrinkti ir pateks į būsimą „Mano vaikystės knygą“.

Gruodžio 12 dieną mokyklos – darželio salėje įvyko projekto metu atliktų darbų pristatymas. Vaikai papasakojo apie aplankytus renginius, parodas, pasidalino įspūdžiais ir pristatė savo darbelių knygą „Mano vaikystės knyga“. Mokiniai skaitė savo parašytus rašinius, pasakas, dainavo dainas apie vaikystę, apie knygas. Vaikams patiko kūrybinės veiklos, nes galėjo atskleisti savo gabumus, išreikšti juos piešiniu arba rašiniu, pasigrožėti savo ir draugų darbais.

Projekto vadovė Asta Slančiauskienė